
Dzieci i młodzież w grupie wiekowej po ukończeniu 9 r.ż. do ukończenia 14 roku życia mogą skorzystać z możliwości zaszczepienia się przeciw HPV, w ramach oferowanego przez Ministra Zdrowia „Programu szczepień zalecanych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)”. Szczepienia te są szczepieniami bezpłatnymi dla pacjentów.
Kluczowym celem programu jest zwiększenie liczby dzieci zaszczepionych przeciw HPV, a w konsekwencji zmniejszenie liczby osób z nowotworami szyjki macicy oraz innymi chorobami nowotworowymi wywoływanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego.
HPV (Human Papilloma Virus), czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. Może wywoływać również inne nowotwory u kobiet i mężczyzn. Wyróżnia się ponad 200 typów HPV, wśród których 40 wywołuje zmiany skórne, w okolicy narządów płciowych oraz innych okolic ciała. Dzielimy je na wirusy wysoce rakotwórcze (14 typów) i o małym ryzyku rakotwórczym. Zakażenia HPV szerzą się drogą płciową.
Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Najlepiej szczepić osoby w wieku nastoletnim, przed inicjacją seksualną. Szczepionki są bezpieczne. Szczepienie przeciw HPV jest wymieniane w Polskim Programie Szczepień Ochronnych jako szczepienie zalecane. Nie jest zatem obowiązkowe.
Poddając się szczepieniu przeciw HPV kobieta zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach. Kraje realizujące szczepienia od wielu lat odnotowują nawet do 90% redukcję infekcji wirusem HPV. O ponadto 85% zmniejsza się także liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy.
Zachęcamy do udziału w szczepieniach!
Kontakt telefoniczny: 768319409 – Punkt Szczepień